Offering you a complete choice of products which include 30inch belt driven axial flow fan, 40inch belt driven axial flow fan, 18inch belt driven axial flow fan, 12inch belt driven axial flow fan, 70inch belt driven axial flow fan and 18inch belt driven vane axial fan.





₹ 50000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Fan Size | 30 inch (750 mm) |
| Flow Rate | 8000 cm3/h |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Blower Type | Axial Flow |
| Power | 1 Hp |
| Capacity | 6000 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Electric Current Type | AC |



₹ 75000 / PieceGet Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Phase | 3 phase |
| Blower Type | Axial |
| Power | 5 HP |
| Capacity | 18000 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | MS |
| Impeller Size | 1000 mm |
| Electric Current Type | AC |
| Mounting | Duct Fan |



₹ 30000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 18 inch (450 mm) |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Tubular (Duct Fan) |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Model Name/Number | Vayuvents |
| Pressure | 25 mm/wc |
| Blade Material | Aluminium |
| Body Material | Mild Steel (MS) |



₹ 12000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 600 mm (24") |
| Size | 24 Inch |
| Fan Type | Wall Mounted |
| Airflow | 5000 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Power (HP) | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Power | Three Phase |
| Blade Material | Cast Aluminium |




₹ 140000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 40HP |
| Capacity | 130000 m3/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Size | 1800 mm |
| Blade Material | Cast Iron |
| Electric Current Type | AC |
| Mounting | Base Mount |



₹ 26000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 18 inch (450 mm) |
| Fan Speed | 1440RPM |
| Motor Power | 2 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Drive Type | Belt Drive |
| Capacity | 3500 CFM |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Vayuvents |
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India




