Pioneers in the industry, we offer 12inch hot air axial fan, 18inch hot air axial fan, 20inch hot air axial fan and 24inch hot air axial fan from India.






₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Size | 18 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Airflow Capacity | 3000-5000 m3/h |
| Blower Type | Industrial |
| Power | 18 KW |
| Electric Current Type | AC |
| Blade Material | SS |
| Mounting | Duct Fan |




₹ 82000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 18 inch (450 mm) |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Phase | 3 PHASE |
| Blower Type | AXIAL |
| Power | 1HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | Aluminium |
| Body Material | Mild Steel (MS) |



₹ 84000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 450 mm |
| Flow Rate | 3000 cm3/h |
| Air Flow | 1500 m³/hr |
| Static Pressure | 100 Pa |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Size | 20 inch |
| Blower Type | axial |
| Power | 2 hp |



₹ 116000 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 PHASE |
| Blade Material | Cast Iron |
| Blower Type | AXIAL |
| Power | 5 HP |
| Electric Current Type | AC |
| Brand | VAYUVENTS |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Design Type | AXIAL |
Rajan Pal (CEO)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India


