Our product range includes a wide range of 960 rpm 7.5 hp centrifugal blower, 720 rpm didw centrifugal blower, 2800 rpm industrial centrifugal blower, 1440 rpm high pressure centrifugal blower, 2800 rpm high pressure centrifugal blower and 2400 rpm 15 hp centrifugal blower.






₹ 72000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Centrifugal Blowers | Belt Driven Blower |
| Pressure | Low Pressure |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | mild steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 960 Rpm |
| Electric Current Type | AC |
| Phase | 3 Phases |
| Fan Type | Vayuvents |



₹ 95000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | ≤ 10000 m³/hr |
| Type of Centrifugal Blowers | Suction Blower |
| Static Pressure | 51–150 mmWC |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | Stainless Steel, Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 720 Rpm |
| Electric Current Type | AC |
| Phase | 3 Phase |
| Fan Type | DIDW |
720 Rpm DIDW Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.




₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 5 HP |
| Airflow | 5000 CFM |
| Blower Type | Backward Curved Blowers |
| Pressure | High Pressure |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | Cast Iron, Stainless Steel |
| Power | 5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Foot Mounted |
| Voltage | 415 V |
2800 Rpm Industrial Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.



₹ 55200 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Motor Power | 7 KW |
| Type | Duct Mounted Fan |
| Blade Material | Cast Iron |
| Blower Type | Centrifugal |
| Mounting Type | Duct |
| Usage/Application | Industrial |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| Electric Current Type | DC |
1440 Rpm High Pressure Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.


₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Flow Rate | 700 m3/hr |
| Pressure | 500 mmWG |
| Motor Power | 10 HP |
| Blower Type | Centrifugal |
| Power | 4 kW |
| Application | Boiler |
| Material | Mild Steel |
| Air Flow(Capacity) | 1000 m3/hr |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Brand | Vayuvents |
2800 Rpm High Pressure Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.





₹ 26000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Air Flow Rate | 4000 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Vayuvents |
| Motor Power | 15 HP |
| Speed | 2400 Rpm |
2400 Rpm 15 HP Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.

₹ 75000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 3000 CFM |
| Pressure | 300 mmWC |
| Motor Power | 5 KW |
| Type | Duct Mounted Fan |
| Impeller Type | Backward Curved |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | Aluminium |
| Fan Speed | 2880 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Drive Type | Direct Drive |
2800 Rpm High Pressure Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.



₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Power | 5 HP |
| Color | Blue |
| Airflow (Capacity) | 10000 m³/hr |
| Static Pressure | 100 mmWC |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Brand | Vayuvents |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Ventilation |
| Blower Stage | Single Stage |
1440 Rpm 5 HP Heavy Duty Industrial Hot Air Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.






₹ 78000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Centrifugal Blowers | Single Inlet Blowers |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Electric Current Type | AC |
| Speed | 1300 Rpm |
1300 Rpm Stainless Steel Centrifugal Blower
Centrifugal fans are used if applications need higher pressure with the same or higher airflow than axial fans. A centrifugal blower draws in the air through the inlet axially (in parallel) to the drive axle, deflects the airflow 90 degrees through the rotation of the impellers and extracts it radially.
The airflow is extracted in a specific direction with blowers with spiral housing. A centrifugal fan without housing extracts the air radially out of the impeller with curved blades. It is one of the most suitable choices for helping in to distribute stable air flow in areas where it's difficult to supply fresh air at constant rate.
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India






