Offering you a complete choice of products which include 15000 cfm frp power driven roof extractor fan, 50000 cfm motorized roof exhaust fan, 25000 cfm industrial rooftop extractor fan, 8000 cfm roof mounted sky jet ventilator for factory exhaust and 30000 cfm electrical roof centrifugal fans.









₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Diameter | 710 mm |
| Fan Type | Axial |
| Power | 1.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Casing Material | MS Powder Coated |
| Brand | Vayuvents |
| Mounting Type | Roof Elevation |
| Capacity | 15000 CFM |
| Power Source | Electric |
| Fan Speed | 960 rpm |
15000 CFM FRP Power Driven Roof Extractor Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.





₹ 33000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Speed | 1200 RPM |
| Fan Diameter | 1000 mm |
| Fan Type | Axial |
| Usage/Application | Ventilation |
| Size/Diameter | 1000 mm |
| Place Of Origin | Pan India |
| Material | Steel |
| Product Type | Roof Vantilator Fan |
| Mounting Type | Roof Evevation |
| Driven Type | Electric |
50000 CFM Motorized Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.




₹ 33000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Diameter | 1200 mm |
| Fan Type | Roof Mounted Fan |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Driven Type | Electric |
| Application Area | Warehouse |
| Control Type | Starter Panel |
| Frequency | 50 Hz |




₹ 30600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Speed | 960 RPM |
| Fan Diameter | 600 mm |
| Fan Type | Axial Flow Exhaust Fan |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 600 mm |
| Power | 1 HP |
| Material | Polypropylene |
| Mounting Type | Vayuvents Roof Top |
| Frequency | 50/60hz |
| Capacity | 8000 CFM |
8000 CFM Roof mounted sky jet Ventilator for Factory Exhaust
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.





₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 3 HP |
| Power | 5 HP |
| Power Source | Electric |
| Blade Material | GI |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | HVLS Fan |
| Material | FRP |
| Electric Current Type | AC |
| Capacity | 30000 CFM |
30000 CFM Electrical Roof Centrifugal Fans
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India


