Leading Manufacturer of 5000 cfm pharma industry pulse jet collector, 50000 cfm pulse jet dust collector system and 5000 cfm pulse jet dust collector from Vasai.





₹ 240000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Mesh Filter Bag |
| Bag Capacity | 150 micron |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage | Woodworking Industry |
| Brand | Vayuvents |
| Voltage | 380 V/415V |
| Filtration Efficiency | 99.9% |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Capacity | 5000 CFM |
5000 CFM Pharma Industry Pulse Jet Collector
Dust collectors may be of single unit construction, or a collection of devices used to separate particulate matter from the process air. They are often used as an air pollution control device to maintain or improve air quality.
Dust collector systems work in general by drawing dust and particulates from the air through a filter that first captures and separates the matter, and then discharges purified air back into the workplace or environment.




₹ 1600000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Pocket Filter |
| Bag Capacity | 500m3 |
| Brand | Vayuvents |
| Material | Mild Steel |
| Filtration | upto 10 micron |
| Usage | Pharmaceutical Industry |
| Usage/Application | Industrial |
| Air Flow | 50000 CFM |
| Dust Removal Efficiency (%) | 99% |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 96000 / PieceGet Latest Price
| Bag Type | Cartridge |
| Brand | Vayuvents |
| Bag Capacity | 2000 m3/hr |
| Power (hp / kW) | 1 HP |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Cement industry |
| Voltage | 415 V |
| No. Of Bags | 10 bags |
| Warranty | 1 year |
| Static pressure | 100 mm |
5000 CFM Pulse Jet Dust Collector
Dust collectors may be of single unit construction, or a collection of devices used to separate particulate matter from the process air. They are often used as an air pollution control device to maintain or improve air quality.
Dust collector systems work in general by drawing dust and particulates from the air through a filter that first captures and separates the matter, and then discharges purified air back into the workplace or environment.
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India

