We are a leading Manufacturer of motorized roof extractor fan for industrial and electric attic fan from Vasai, India.








₹ 31000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 20000CFM |
| Speed | 960-1200 RPM |
| Fan Diameter | 900mm |
| Fan Type | Axial Exhaust |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | >700 mm |
| Power | 2 HP |
| Place Of Origin | Pan India |
| Material | Steel |
| Product Type | Industrial roof ventilation fan |
Backed by the team of skilled professionals, we are manufacturing and supplying a wide assortment of Power Driven Roof Extractor that is electrically powered by motors. These ventilators are designed with using top notch quality material and sophisticated technology by our proficient professionals. The offered motorised roof ventilators are demanded in those places where continuous exhaust of very high volume of air is required at a specific interval. Also, these ventilators are tested in terms of quality so as to dispatch a faultless range.






₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 2000 CFM |
| Fan Diameter | 300 mm |
| Fan Type | Roof axial |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | FOOT MOUNT |
| Phase | 3 phase |
| Power | 0.5 hp |
| Place Of Origin | Pan India |
| Material | Steel |
| Product Type | AXIAL |
Electrically Operated Roof Extractor Fan is a device that takes in air from every part or direction of the roof and brings this air back towards its center. As a result if there is any stale or bad odor air, it is removed. The extractor comes with turbine blades that rotates and also removes any warm moist vapor present in the building due to activating such as washing, heating etc. The design of the machine is such that it is easy to use and it can be used exhaustively to carry out desired air cleaning. It has the capacity to remove bad fumes, vapor no matter what the condition of keeping the environment inside the building clean.
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India