Our product range includes a wide range of 30inch axial flow fan, 14inch axial flow fan, 24inch transformer cooling axial fan, 12inch tunnel axial flow fan, 48inch axial flow fan and 42inch axial flow fan.





₹ 102000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 30 inch (750 mm) |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Blade Material | ms |
| Voltage | 415 V |
| Number Of Blade | 6 |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | vayuvents |




₹ 27000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 300 mm (12") |
| Fan Type | Wall Mounted |
| Airflow | 2000 CFM |
| Motor Power (HP) | 0.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |




₹ 32000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 24 inch (600 mm) |
| Flow Rate | 8000 cm3/h |
| Size | 24 Inch |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Axial Flow |
| Color | White |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Airflow Capacity | >5000 m3/h |
| Capacity | 6800 CFM |



₹ 12000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 12 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Blower Type | Vayuvents Tunnel axial fan |
| Power | 415v |
| Electric Current Type | AC |
| Blade Material | Cast Iron |
| Mounting | Tunnel fan |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 162000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 48 inch (1200 mm) |
| Motor Power | 7.5 hp |
| Type | stand |
| Speed (RPM) | 960 RPM (6 Pole) |
| Phase | 3 phase |
| Blower Type | axial |
| Power | 7.5 HP |
| Capacity | 16000 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | MS |



₹ 147000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 48 inch (1200 mm) |
| Flow Rate | >8000 cm3/h |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Type | Stand |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 960 RPM (6 Pole) |
| Capacity | 42000 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | Aluminium |
| Impeller Size | 1800 mm |



₹ 72000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 18 inch (450 mm) |
| Flow Rate | >8000 cm3/h |
| Size | 24 Inch |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Material | ms |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Airflow Capacity | >5000 m3/h |
| Usage/Application | Industrial |




₹ 12000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 12 inch (300 mm) |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | Cast Iron |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Drive Type | Direct Drive |
| Capacity | 1600 cfm |




₹ 132000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 30 inch (750 mm) |
| Motor Power | 10 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Phase | 3 phase |
| Blower Type | axial |
| Power | 10 HP |
| Capacity | 35700 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | MS |



₹ 117000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Fan Size | 24 inch (600 mm) |
| Flow Rate | 8000 cm3/h |
| Size | 24 Inch |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Blade Material | Aluminium |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
The 440 Volt Wall Mounted 20 Inch FRP Axial Flow Fan is a powerful and efficient cooling solution designed for industrial and commercial applications. Here's a detailed description of its key features:
Voltage and Power:
Mounting Type:
Size and Construction:
Axial Flow Design:
Motor:
Blades:
Safety Features:
Application:
Controls:
Easy Maintenance:
In summary, the 440 Volt Wall Mounted 20 Inch FRP Axial Flow Fan combines power, durability, and efficient design to provide effective cooling and ventilation solutions for demanding industrial and commercial settings.



₹ 87000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 600 mm (24") |
| Fan Type | Wall Mounted |
| Airflow | 5000 CFM |
| Motor Power (HP) | 1 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Electric Current Type | AC |
| Capacity | 2000 cfm |
| Blade Material | Cast Aluminium |



₹ 60000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 400 mm (16") |
| Size | 16 Inch |
| Flow Rate | 1000 cm3/h |
| Fan Type | Wall Mounted |
| Airflow | 2000 CFM |
| Motor Power (HP) | 0.5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Airflow Capacity | 3000 m3/h |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
A 18inch Axial Flow Fan is a type of fan that causes gas to flow through it in an axial direction, parallel to the shaft about which the blades rotate. Capable of generating a large air flow, axial flow fans are best suited for applications requiring ventilation and cooling where the entire space inside must be cooled.
Key Characteristics & Components



₹ 42000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 400 mm |
| Size | 16 Inch |
| Air Flow | 5000 m³/hr |
| Static Pressure | 100 Pa |
| Motor Power | 0.55 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Airflow Capacity | 1000 m3/h |
| Casing Material | Mild Steel |
| Blower Type | Axial type |
A 16inch Axial Flow Fan is a type of fan that causes gas to flow through it in an axial direction, parallel to the shaft about which the blades rotate. Capable of generating a large air flow, axial flow fans are best suited for applications requiring ventilation and cooling where the entire space inside must be cooled.
Key Characteristics & Components



₹ 12000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 600 mm (24") |
| Size | 24 Inch |
| Fan Type | Wall Mounted |
| Airflow | 2000 CFM |
| Motor Power (HP) | 2 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Airflow Capacity | 5000 m3/h |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Electric Current Type | AC |
A 28inch Long Cased Axial Flow Fan is a type of fan that causes gas to flow through it in an axial direction, parallel to the shaft about which the blades rotate. Capable of generating a large air flow, axial flow fans are best suited for applications requiring ventilation and cooling where the entire space inside must be cooled.
Key Characteristics & Components



₹ 21000 / PieceGet Latest Price
| Fan Size | 300 mm (12") |
| Capacity | 800 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Vayuvents |
| Fan Speed | 1400 RPM |
| Voltage | 415V |
| Surface Finish | Polished |
| Frequency | 50 Hz |
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India













