We are a leading Manufacturer of 1200 cfm tubular man cooler, 9000 cfm industrial mancooler fan, 1200 cfm industrial man coolers, 7500 cfm tubular man cooler, 2000 cfm industrial mancooler fan and 5000 cfm industrial mancooler fan from Vasai, India.






₹ 34500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 1200 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |




₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 9000 CFM |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Speed | 2850 rpm |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Finish | Color Coated |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |




₹ 22000 / PieceGet Latest Price
| Mounting Type | Tubular |
| Impeller Size | 900 mm |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 5 hp |
| Capacity | 1200 CFM |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 240 V |





₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 7500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 3 HP |
| Mounting | Foot Mount |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Airflow Capacity | 2000 CFM |
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 2000 CFM |
| Voltage | 440 v |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Polished |









₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 5000 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 5 HP |
| Mounting | Foot Mounting |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 25000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 6000 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Polished |







₹ 44000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 20000 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 7.5 HP |
| Mounting | Foot Mount |
| Material | Mild Steel |





₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 9500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 2 HP |
| Mounting | Foot Mount |
| Material | Mild Steel |







₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Portable |
| Impeller Size | 600 mm |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 1 hp |
| Voltage | 415 v |
| Capacity | 7000 CFM |
| Type | Tubular Mancooler |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 5 HP |
| Mounting | Foot mounting |



₹ 25000 / PieceGet Latest Price
| Size | 18 Inch |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 5 HP |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 8000 CFM |
| Type | Duct Mounted Fan |
| Blade Material | Aluminium Casting |
| Fan Speed | 960 rpm |







₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 6500 CFM |
| Type | Axal |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Cooler Type | Pedestal Type |
| Fan Motor | 2 HP |
| Material | Mild Steel |





₹ 96000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 15200 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 36500 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 7500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 5 HP |
| Mounting | Foot Mounting |
| Dimensions | 24" |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 32000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 5500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 6500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Mounting | Foot Mount |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 85000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 17000 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 2HP |
| Mounting | Foot Mount |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Impeller Size | 600 mm |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 1 hp |
| Voltage | 415 v |
| Capacity | 7500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Mounting | Foot Mounting |
| Fan Speed | 1440 rpm |




₹ 48000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Impeller Size | 300 mm |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 0.5 hp |
| Voltage | 440 v |
| Capacity | 15000 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 0.5 HP |
| Air Flow | 1000 CFM |


₹ 30000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Tubular |
| Impeller Size | 900 mm |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 5 hp |
| Voltage | 415 v |
| Capacity | 6500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Weight | 20 kg |
| Mounting | Foot Mounting |


₹ 84000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Tubular |
| Impeller Size | 900 mm |
| Brand | Vayuvents |
| Power | 5 hp |
| Voltage | 415 v |
| Capacity | 6500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Mounting | Foot Mounting |
| Fan Speed | 960 rpm |




₹ 38000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 20000 CFM |
| Cooler Type | Pedestal Type |
| Special Features | Rotatable |
| Color | Blue |
| Type | Industrial Mancooler Fan Exporters |
| Usage | Industrial |





₹ 45200 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 100 CFM |
| Special Features | Rotatable |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Blue |
| Type | Tubular Mancooler Exporter |
| Matrial | MS |







₹ 65000 / PieceGet Latest Price
| Fan Speed | 1440 RPM |
| Power | 6 HP |
| Type | Man Cooler Fan |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Pressure | 15 mm |
| Design Type | Axial |





₹ 34000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 15000 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Mounting | Foot Mount |
| Fan Speed | 960 rpm |
| Material | Mild Steel |
| Motor | 3 HP |





₹ 36500 / PieceGet Latest Price
| Airflow Capacity | 2000 CFM |
| Brand | Vayuvents |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Cooler Type | Pedestal Type |
| Fan Speed | 960 rpm |
| Material | Mild Steel |






₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Brand | Vayuvents |
| Capacity | 9500 CFM |
| Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Fan Motor | 5 HP |
| Mounting | Foot Mount |
| Fan Speed | 960 rpm |
| Material | Mild Steel |
Rajan Pal (owner)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India





















