Pioneers in the industry, we offer 600mm industrial roof exhaust fan, 15000 cfm motorized roof exhaust fan, 50000 cfm motorized roof exhaust fan, 10000 cfm roof top motorized exhaust fan, 500mm industrial roof exhaust fan and 12000 cfm motorized roof exhaust fan from India.






₹ 37000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 8000 CFM |
| Speed | 960 RPM |
| Fan Diameter | 600 mm |
| Fan Type | Roof Axial Fan |
| Usage/Application | Ventilation |
| Size/Diameter | 600 mm |
| Power | 2 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Driven Type | Electric |
| Mounting Type | Foot Mounting Fan |
600mm Industrial Roof Exhaust Fan is a device that takes in air from every part or direction of the roof and brings this air back towards its center. As a result if there is any stale or bad odor air, it is removed. The extractor comes with turbine blades that rotates and also removes any warm moist vapor present in the building due to activating such as washing, heating etc. The design of the machine is such that it is easy to use and it can be used exhaustively to carry out desired air cleaning. It has the capacity to remove bad fumes, vapor no matter what the condition of keeping the environment inside the building clean.













₹ 38000 / PIECEGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 PIECE |
| Airflow | 15000 CFM |
| Fan Diameter | 900 mm |
| Fan Type | Axial |
| Power | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | FRP |
| Product Type | Roof Ventilator |
| Driven Type | Electric |
| Mounting Type | Roof Mounted |





₹ 33000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Speed | 1200 RPM |
| Fan Diameter | 1000 mm |
| Fan Type | Axial |
| Usage/Application | Ventilation |
| Size/Diameter | 1000 mm |
| Place Of Origin | Pan India |
| Material | Steel |
| Product Type | Roof Vantilator Fan |
| Mounting Type | Roof Evevation |
| Driven Type | Electric |
50000 CFM Motorized Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.




₹ 32000 / PieceGet Latest Price
| Fan Diameter | 810 mm |
| Fan Type | Axial |
| Usage/Application | Ventilation |
| Power | 1.5 HP |
| Mounting | Roof Mounted |
| Casing Material | MS Powder Coated |
| Phase | Three Phase |
| Material | Aluminium |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
10000 CFM Roof Top Motorized Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.




₹ 34000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 5000 CFM |
| Speed | 960 RPM |
| Fan Diameter | 500 mm |
| Fan Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 500 mm |
| Power | 1 HP |
| Phase | Single Phase |
| Casing Material | GI Sheet |
| Material | Steel |
600mm Industrial Roof Exhaust Fan are designed with using top notch quality material and sophisticated technology by our proficient professionals. The offered ventilators are demanded in those places where continuous exhaust of very high volume of air is required at a specific interval. Also, these ventilators are tested in terms of quality so as to dispatch a faultless range.







₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 12000 CFM |
| Speed | 1200 RPM |
| Fan Diameter | 710 mm |
| Fan Type | Roof Axial Fan |
| Usage/Application | Ventilation |
| Size/Diameter | 700 mm |
| Power | 4 HP |
| Mounting Type | Roof Elivation |
| Driven Type | Electric |
12000 CFM Motorized Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.





₹ 25000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Ventilator Type | Axial Fan Type |
| Material | Fiberglass |
| Mounting | Roof Mounted |
| Phase | 3 Phase |
| Driven Type | Electric |
| Size | 700 mm |
| Certification | CE |
| Speed | 1440 Rpm |
| Capacity | 3000 CFM |
3000 CFM Roof Ventilators For Industrial Exhaust System
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.





₹ 30000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Diameter | 800 mm |
| Fan Type | Roof Axial Fan |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 800 mm |
| Power | 1.1 kw |
| Driven Type | Electric |
| Mounting Type | Roof Mounted |
| Capacity | 10000 CFM |
15000 CFM Motorized Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today's industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.






₹ 38000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 15000 CFM |
| Fan Size | 40 Inch (1000 mm) |
| Fan Diameter | 910 mm |
| Fan Type | Axial |
| Motor Power | 3 HP |
| Usage/Application | Ventilation |
| Power | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Casing Material | GI Sheet |
| Certification | CE |
15000 CFM Motorised Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today’s industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.



₹ 36000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Speed | 960 RPM |
| Fan Diameter | 750 mm |
| Fan Type | Axial |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 1 HP |
| Mounting | Roof Mounted |
| Phase | 3 phase |
| Place Of Origin | Pan India |
| Driven Type | Electric |
| Mounting Type | Roof Top |
13000 CFM Industrial Motorized Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today's industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.



₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Speed | 960 RPM |
| Fan Diameter | 1200 mm |
| Fan Type | Roof axial flow fan |
| Phase | 3 Phase |
| Material | Steel |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Certification | Amca |
| Shape | Round |
| Diameter | 1200 mm |
25000 CFM Motorized Roof Exhaust Fan
We have designed & develop Powered FRP base Roof Exhaust Fans as per today's industrial needs for almost 90% of manufacturing and process industries to help them in improving the best working environment.
These fans provide exhaust capacity of 10000 CFM, which is almost 20 times more effective as compared with the powerless roof ventilation fan.
Rajan Pal (CEO)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India







