Offering you a complete choice of products which include 24 inch industrial axial flow fan and belt driven axial fan heavy duty industrial.







₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 12 inch (300 mm) |
| Size | 12 Inch |
| Flow Rate | 3000 cm3/h |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Airflow Capacity | 2000-3000 m3/h |
| Blower Type | Tube axial fan |
| Usage/Application | Industrial |
| Blower Type | Axial Fan 24 Inch |
| Size | 24 Inch |
| Power | 1 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Electric Current Type | AC |
| Blade Material | Aluminium |
| Mounting | Duct Fan |
| Voltage | 440 V |
| Product Type | Duct Mounted Fan, Wall Mounted Fan, V-Belt Driven Unit |
| Fan Diameter | 24 Inch |
| Warranty | 1 YEAR |
| CFM | 5500 CFM |
| Phase | III |
| Number Of Blade | 6 AND 8 |
| Is It Customized | Customized |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Enviro Tech Industrial Products |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Number |













₹ 15000 / PieceGet Latest Price
| Fan Size | 1000 mm |
| Air Flow | 10000 m³/hr |
| Static Pressure | 400 Pa |
| Motor Power | 3.7 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure Type | Belt Drive |
| Blower Type | Axial |
| Power | 20 HP |
| Voltage | 415 V |
| Casing Material | Stainless Steel |
Axial Flow Fan heavy duty industrial – Modern Industrial Equipment Required For Cooling And Air Supply Needs
An Axial flow fan takes in air parallel to the axis of blades that rotates around it and forces the air out in the same direction. They can create airflow at a high rate and are capable of generating air flow in large volumes. The key reason why they are needed in industrial units is for the purpose of supplying fresh air. They can also be used to suck the air coming from return air trenches and rotary filters. They can also be used for the purpose of exhausting air out. The most common applications in which it is used are air-cooled condensers, cooling towers, air cooled heat exchangers etc.
Rajan Pal (CEO)
Vayuvents Private Limited
Ground Floor, Shop No-38, S.No-48/4,Viva, Complex Building, No-2 Near, Shalimar Hotel Waliv,Vasai,, East, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India
